سه شنبه سی و یکم شهریور 1388

آیا می دانید ؟

   نوشته شده توسط: مسعود    نوع مطلب :اطلاعات عمومی ،

- آیا می دانید که طولانی ترین دوران پادشاهی بر اساس مدارك تاریخی متعلق به پادشاه مصر میباشد كه تقریبا" دو هزار و سیصد سال پیش از میلاد در زمانی كه نوزادی بیش نبود تاج گذاری كرد و سلطنت او نود و چهار سال بطول انجامید.

- یک پارادوکس
سقراط گفته یونانی ها دروغگو هستند ولی خود سقراط هم یونانیه پس دروغ میگه که یونانی ها دروغ میگن پس یونانیها راستگو هستند و سقراط هم که یک یونانیه پس راستگوست پس راست میگه که یونانیها دروغگو هستند پس...........آخر یونانیها دروغگواند یا راستگو !؟

- ایا می دانید که در حال حاضر بیش از 6 میلیون اختراعات وجود دارد که توماس ادیسون با 1093 اختراع رکورد را در دست دارد.

- ایا میدانیدنور میتواند دور کره ی زمین (خط استوا) را 7.5 بار در 1 ثانیه طی کند.

- الكترون معنای یونانی كهربا است كهربا ماده ای است كه در مالش به پارچه پشمی باردار شده و خرده های كوچك كاه را جذب می كنداین ربایش بعلت نیرویی مرموز اتفاق می افتد كه یونانیان آن را الكتریسیته نامیده اند.

- یکی از شدیدترین نعره ها در بین حیوانات به شیر آفریقایی تعلق دارد صدای نعره آنها تا سه کیلومتری شنیده میشود اسب آبی هم جزء حیواناتی ست که داری نعره بلندی میباشد ، تا آنجا که حیوانات آبی در زیر آب نعره آنها رو میشنوند ولی با همه این اوصاف شدیدترین نعره ها متعلق به والها می باشد آنها میتوانند نعره ای معادل دویست دیسیبل تولید کند برای مقایسه بایستی بگویم که این نعره از صدای موتور یک جت بیشتر می باشد.

- آیا می دانید که شهر ممنوع واقع در پكن در كشور چین بزرگترین قصر پادشاهی جهان است این قصر شامل هفده قصر و پنج تالار میباشد.


دوشنبه سی ام شهریور 1388

حکایات پند آموز

   نوشته شده توسط: مسعود    نوع مطلب :لطائف و حکایات ،

- درسى از پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله  

مردى از اصحاب پیامبر صلى الله علیه و آله در تنگدستى سخت قرار گرفت . روزى زنش به او گفت : خوب است خدمت پیامبر صلى الله علیه و آله بروى و از ایشان تقاضاى كمكى كنى . آن مرد خدمت پیامبر صلى الله علیه و آله آمد، همین كه چشم حضرت به او افتاد فرمود: (هر كه از ما چیزى درخواست كند به او مى دهیم اما اگر خود را بى نیاز نشان دهد، خدا او را غنى خواهد كرد.)
مرد از شنیدن این سخن با خودش گفت : منظور پیامبر صلى الله علیه و آله از این كلام من هستم ، از همانجا برگشت و جریان را براى زن خود شرح داد. زنش گفت : حضرت نیز بشرى است ، به ایشان بگو آنگاه ببین چه مى فرماید:
براى مرتبه دوم آمد؛ باز همان جمله را شنید. سومین مرتبه كه برگشت و همان جملات را از پیامبر صلى الله علیه و آله شنید، به نزد یكى از دوستان خود رفت و كلنگ دو سرى از او به عاریه گرفت .
تا شامگاه در كوهها هیزم جمع آورى نمود و شب به طرف خانه بازگشت و هیزم را به پنج سیر آرد فروخت ، نانى تهیه كرده و با زن خود میل كردند. فردا جدیت بیشتر كرد و هیزم زیادترى آورد؛ و هر روز مقدار زیادتر، تا توانست یك كلنگ بخرد.
چندى گذشت در اثر فعالیت دو شتر و یك غلام خرید و كم كم از ثروتمندان شد. روزى خدمت پیامبر صلى الله علیه و آله شرفیاب شده و جریان زندگى و كلام حضرتش را بازگو كرد. پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: من گفتم (كسى كه بى نیازى جوید خدا او را بى نیاز گرداند.)   

(عبدالله بن مسعود) از اصحاب نزدیك پیامبر صلى الله علیه و آله بود، و در مكتب آن حضرت شخصى غیور و وارسته به بار آمد.
در زمان خلافت عثمان ، او بیمار و بسترى شد كه در همان بیمارى از دنیا رفت .
خلیفه به عیادت او رفت ، دید اندوهگین است .
پرسید: از چه چیزى ناراحتى ؟ گفت : از گناهانم . خلیفه گفت : چه میل دارى تا برآورم ؟
گفت : مشتاق رحمت خدا هستم .
سؤ ال كرد: اگر موافق باشى طبیبى بیاورم .
گفت : طبیب ، بیمارم كرده است .
سؤ ال كرد: اگر مایل باشى دستور دهم ، عطائى از بیت المال برایت بیاورند؟
گفت : آن روز كه نیازمند بودم ، چیزى به من ندادى ، امروز كه بى نیاز هستم مى خواهى چیزى به من بدهى !
خلیفه گفت : این عطا و بخشش ، براى دخترانت باشد.
گفت : آنها نیز نیازى ندارند، چرا كه من به آنها سفارش كرده ام سوره واقعه را هر شب بخوانند؛ زیرا از رسول خدا صلى الله علیه و آله شنیدم كه فرمود: كسى كه سوره واقعه را در هر شب بخواند هرگز دچار فقر نمى شود.


پنجشنبه بیست و ششم شهریور 1388

حرز عظیم القدر مخصوص جمعه آخر ماه مبارک رمضان

   نوشته شده توسط: مسعود    نوع مطلب :تعویذات و احراز و ختومات و ادعیه ،

هر کس این حرز رادر جمعه آخر ماه رمضان بنویسد و همراه با خود دارد از جمیع آفات و بلیات تا جمعه آخر رمضان سال بعد در حفظ و حصن الهی است و وقت کتابت آن از ظهر جمعه تا غروب است و باید همه متن حرز را در یک خط طولانی نوشت و این حرز از احراز مجربه و گرانقدر است که انشاءالله موفق به ترتیب دادن آن بشویدسه شنبه بیست و چهارم شهریور 1388

خرافه یا حقیقت تفال و عطسه(پرسش و پاسخ از شهید دستغیب )

   نوشته شده توسط: مسعود    نوع مطلب :مباحث اعتقادی و کلامی ،

آیا عطسه فرد یا زوج كه بین عوام از آن به صبر در امور یا به تعجیل تعبیر مى شود در روایات ، اصلى دارد؟ نسبت به تفاءل و تطیّر توضیح مرقوم فرمایید.
ج :
آنچه در بین عوام مشهور است از صبر نمودن به اقدام در امرى كه به مقارن آن كسى عطسه نماید، در احادیث اثرى از این حرف دیده نشده ، بلى در روایات رسیده است كه عطسه شاهد صدق كلام است ؛ یعنى اگر مقارن كلامى ، كسى عطسه نماید دلیل بر صدق آن كلام است و اگر دو مرتبه عطسه واقع بشود، دو شاهد است بر صدق كلام . و نیز وارد است كه عطسه مریض دلیل بر عافیت اوست . و نیز امان از موت است تا سه روز و یا هفت روز. و نیز از رسول خدا( صلّى اللّه علیه و آله مروى است كه عطسه نافع است براى تمام بدن ، مادامى كه از سه مرتبه تجاوز نكند و اگر بیشتر شد پس مرض و درد است .
و اما نسبت به ((تفاءّل و تطیّر)) تفاءل آن است كه شخص از دیدن یا شنیدن چیزى امید به خیرى مناسب آن در دلش پدید آید مثل اینكه شخصى كه نام او سالم یا فتح اللّه یا نصراللّه باشد وارد شد، پس امید سلامتى و پیروزى در دلش ‍ پدیدار شود.
((تطیر)) به عكس آن است كه از دیدن یا شنیدن چیزى انتظار بلایى یا شرى در او پدیدار شود مثل اینكه از نشستن جغد بربام خانه انتظار خراب شدن و از دیدن حیوانى یا شخصى كه منظرش منحوس است در اول روز یا اول سفر انتظار خطر یا شرى پیدا كند و اما حكم آن ، پس مستفاد از روایات استحباب تفاءل (فال نیك زدن ) و كراهت تطیر (فال بد زدن ) است و سر محبوبیت تفاءل این است كه شخص در حال تفاءل امید به فضل الهى و انتظار فرج و الطاف خداوند تعالى را دارد و البته در چنین حالى رو به خیر است و لذا رسول خدا( صلّى اللّه علیه و آله ) فرمود: ((افضل اعمال امتى انتظار الفرج اللّه عزَّوجلَّ)) و بالعكس در حال تطیر امیدى به رحمت الهى در او نیست ، بلكه داراى سوء ظن و انتظار بلاست .
و اما مؤ ثر بودن تفاءل و تطیر:
تفاءل چون مشتمل بر امیدبه فضل و فرج الهى است ، البته مؤ ثر است ؛ زیرا خداى تعالى بنده اى را كه به او حسن ظن داشته باشد ماءیوس ‍ نمى فرمایدبلكه فرموده است :((انا عند حسن ظن عبدى المؤ من )).
((من نزد گمان نیك بنده با ایمان خود هستم )).
ولى تطیّر تاءثیرش هنگامى است كه صاحب آن ، آن را اهمیّت دهد و انتظار بلا در او شدید شود و اگر اعتنایى به او نكند بلكه به پروردگار خود توكل نماید برایش اثر سوئى نخواهد داشت چنانكه از رسول خدا( صلّى اللّه علیه و آله ) مروى است كه : ((كفارة الطیرة التوكل )).
و در كتاب كافى از حضرت صادق ( علیه السّلام ) مروى است تطیر اثرش تابع حال شخص است اگر آن را سهل گرفت و به آن اعتنایى نكرد و به خدا توكل نمود اثر سوئى نخواهد دید واگر آن را سخت گرفت و به آن اهمیّت داد و آن را پیروى كرد مبتلا مى شود:
((الطیرة على ما تجعلها ان هونتها تهونت و ان شددتها تشددت و ان لم تجعلها شیئا لم تكن شیئا))


دوشنبه بیست و سوم شهریور 1388

شعر آشنا

   نوشته شده توسط: مسعود    نوع مطلب :منتخب اشعار شاعران ،


تعداد کل صفحات: 3 1 2 3
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic