تبلیغات
مخزن المعارف و اللطائف - سخنان رئیس جمهور محترم
جمعه سوم مهر 1388

سخنان رئیس جمهور محترم

   نوشته شده توسط: مسعود    نوع مطلب :متفرقه ،

متن کامل سخنان رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل


http://www.mobin-group.com/image/reg/images/3163r.jpg

احمدی نژاد خواهان:اصلاح ساختار سازمان ملل و تبدیل آن به یك سازمان روزآمد و كاملا مردمی، آزاد، عادل و موثر در مناسبات جهانی، اصلاح ساختار شورای امنیت، سلب امتیاز ویژه تبعیض آلود حق وتو، اعطای فوری و كامل حقوق مردم فلسطین با برگزاری همه‌پرسی آزاد و زمینه سازی زندگانی مسالمت آمیز مسلمانان و مسیحیان و یهودیان فلسطینی شد.

محمود احمدی نژاد ، رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل


بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و الصلوه و السلام علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

اللهم عجل لولیك الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه

جناب آقای رئیس،

همكاران گرامی ،خانم ها و آقایان

خدای بزرگ را از اعطای فرصت حضور مجدد در این مجمع مهم جهانی سپاسگزارم. طی چهارسال گذشته از چالش های اصلی پیش روی جهان، علل و عوامل ریشه ای بروز و پایداری آنان و ضرورت بازنگری در اندیشه و عمل صاحبان قدرت و همچنین نیاز به سازوكارهای جدید با شما سخن گفتم .

از دو جریان متقابل كه یكی بر اساس ترجیح منافع مادی خود بر دیگران ، با توسعه نابرابری و ستم ، فقر و محرومیت ، تحقیر انسانها ، تجاوز و اشغالگری و فریب كاری ، به دنبال تسلط بر جهان و تحمیل اراده خود بر ملتهاست و در نتیجه ناامیدی و آینده ای تاریك را در برابر بشریت ترسیم می نماید و دیگری كه با ایمان به خدای یگانه و در پیروی از تعلیمات انبیاء الهی، با احترام به كرامت انسانها و با عشق به نوع بشر ، در صدد برپایی جهانی سرشار از امنیت ، آزادی ، رفاه و صلح پایدار مبتنی بر عدالت و معنویت برای همگان است. جریانی كه به تك تك انسانها و ملت ها و فرهنگ های ارزشمند بومی ، ملی و انسانی احترام می گذارد ، خواستار نفی تبعیض از جهان و برابری همه در برابر قانون مبتنی بر عدالت، در استفاده از امكانات، فرصتهای علم آموزی ، كمال انسانی و پیشرفت است و آینده ای امید بخش را ترسیم می كند. از ضرورت تغییر بنیادین در نوع نگاه به جهان و انسان و لزوم برپایی نظامات عادلانه و انسانی جدید برای ساختن فردایی روشن سخن گفتم.


دوستان و همكاران؛

امروز و در ادامه، درباره ابعاد تحول و تغییراتی كه باید به وجود آید نكاتی را به عرض شما خواهم رساند .

نكته اول؛

بسیار روشن است كه ادامه وضع موجود حاكم بر جهان ممكن نیست. شرایط یك جانبه و نامطلوب فعلی، بر خلاف فطرت انسان و در نقطه مقابل هدف از خلقت جهان و انسان است.

دیگر نمی شود با ایجاد دارایی های كاذب كاغذی، معادل دهها هزار میلیارد دلار ثروت غیر واقعی را به اقتصاد جهان تزریق كرد و با ایجاد كسری بودجه های شدید، تورم و مشكلات اقتصادی و اجتماعی را به دیگران منتقل كرده و ثروت دیگران را به اقتصاد برخی دولتهای خاص منتقل نمود.

ماشین اقتصاد سرمایه داری لجام گسیخته با تنظیمات ناعادلانه به پایان راه رسیده و از كار افتاده است و این معادله یك سویه قابل دوام نیست.

دوران تحمیل اندیشه سرمایه داریِ بی عاطفه و تحمیل سلیقه و علاقه یك گروه خاص بر جامعه جهانی، توسعه سلطه بر جهان به نام جهانی‌سازی و عصرِ برپایی امپراطوریها به پایان رسیده است. دوران تحقیر ملتها و اعمال سیاستهای دوگانه و معیارهای چندگانه سپری شده است.

اینكه تحقق نتایج دلخواه برخی دولت ها، تنها ملاك بود و نبودِ آزادی و دموكراسی باشد و تحت لوای آزادی، زشت ترین روش های فریب و تهدید، دموكراتیك جلوه داده شده و دیكتاتور مآب ها، دموكرات به حساب آیند، قبیح و فاقد مشروعیت است. دیگر زمان آن گذشته است كه عده ای خود، دموكراسی و آزادی را تعریف كنند، خود معیار آن باشند و در حالیكه خود، اول ناقض آن هستند، در موضع قاضی و مجری نیز قرار گیرند و با دولتهای متكی بر مردمسالاری حقیقی مبارزه كنند. گسترش آزادی های جهانی و بیداری ملت ها دیگر اجازه این مشرب ناصواب را نمی دهد و به همین دلایل است كه اغلب ملت ها و از جمله مردم امریكا در انتظار تغییرات گسترده، عمیق و واقعی هستند و از شعار تغییر استقبال كردند و می كنند.

چه كسی تصور می كند ادامه اعمال سیاست های غیر انسانی در فلسطین امكان پذیر باشد؟ اینكه ملتی را بر خلاف همه معیارهای انسانی با زور سلاح و با تبلیغات فریبنده بیش از 60 سال از خانه خود برانند، با روش های ضدبشری و موشك و حتی تسلیحات ممنوعه بر او بتازند و در مقابل، حق دفاع مشروع را نیز از او سلب كنند و عجیب‌تر آنكه در برابر نگاه بهت زده جهانیان، متجاوزان و اشغالگران را "صلح طلب " و "صاحب حق " و مردم تحت ستم را "تروریست " بنامند.

چگونه ممكن است جنایات عده ای اشغالگر علیه كودكان و زنان بی دفاع و تخریب خانه ها و مزارع و مدارس و بیمارستانها مورد حمایت كامل و بی قید و شرط برخی دولت ها قرار گیرد و مردان و زنان مظلوم به جرم دفاع از خانه و وطن خود تحت سنگین ترین محاصره ها و تحریم های غذایی و آب و دارو و مورد نسل‌كشی قرار گیرند. حتی از بازسازی اماكن آنان كه در تهاجم وحشیانه 22 روزه صهیونیست‌ها تخریب شده است، آنهم در آستانه زمستان، جلوگیری شود و همزمان متجاوزان و حامیان آنان شعار دفاع از حقوق بشر سرداده و دیگران را به این بهانه تحت فشار قرار دهند. دیگر قابل قبول نیست كه یك اقلیت محض با یك شبكه پیچیده با طراحی غیر انسانی، بر اقتصاد و سیاست و فرهنگِ بخش های مهمی از جهان حاكم شود، برده داری نوین راه‌اندازی كند و تمام حیثیت ملتها حتی ملتهای اروپا و امریكا را قربانی مطامع نژادپرستانه خود كند.

پذیرفتنی نیست كه عده ای از چند هزار كیلومتر دورتر در منطقه خاورمیانه دخالت نظامی كنند و كشتار، جنگ، ترور، تهدید و تجاوز را به همراه آورند ولی حساسیت ملتهای منطقه به سرنوشت و امنیت ملی خود و فریاد اعتراض آنان به بی عدالتی ها و تجاوز ها و حمایت آنان از هموطنان و هم كیشان مظلوم شان را ضدیت با صلح و دخالت در امور دیگران بنامند. وضع عراق و افغانستان را ببینید.

دیگر نمی شود با شعار مبارزه با تروریسم و مواد مخدر سرزمینی تحت سلطه نظامی قرار گیرد ولی تولید مواد مخدر و دامنه تروریست در آن چند برابر شود، و هزاران نفر از مردم بیگناه كشته و زخمی و آواره شوند ، تاسیسات زیربنایی نابود گردد ، امنیت منطقه ای تحت مخاطره قرار گیرد و عاملان اصلی این فجایع دائما دیگران را متهم كنند. نمی شود شعار دوستی و همراهی با ملتها سرداد و همزمان پایگاههای نظامی را در مناطق جهان از جمله آمریكای لاتین توسعه داد. این وضعیت قابل ادامه نیست. دیگر نمی توان سیاست های توسعه طلبانه و ضد انسانی را با منطق نظامی گری به پیش برد ، منطق زور و تهدید عواقب وخیم تری را به دنبال داشته و بر مشكلات موجود به شدت می افزاید.

غیر قابل قبول است كه هزینه نظامی برخی از دولتها چند برابر هزینه نظامی كل دولتهای جهان باشد، سالانه صدها میلیارد دلار سلاح صادر كنند، سلاح شیمیایی و بیولوژیكی و اتمی انبار كنند، در نقاط مختلف دنیا پایگاه و نیروی نظامی داشته باشند و در همین حال دیگران را متهم به نظامی‌گری كنند و با سوء استفاده از امكانات جهانی و با شعار دروغین مقابله با گسترش تسلیحات، مانع از پیشرفت علمی سایر ملتها شوند.

قابل قبول نیست كه سازمان ملل و شورای امنیت كه باید نماینده همه ملتها و دولت ها باشند و تصمیم گیری در آن براساس مردمی ترین و دموكراتیك ترین شیوه ها باشد تحت سلطه چند دولت و در خدمت منافع و خواست آنها باشد. اصولاً در دنیایی كه اندیشه و فرهنگ و افكار عمومی عامل تعیین كننده است، ادامه این وضع ناممكن و تحول اساسی یك ضرورت غیر قابل اجتناب است. ما خواهان برپایی یك نظام نوین در جهان هستیم.

نكته دوم؛

تغییر و تحول باید هم در حیطه نظری و هم از حیث عملی در ساختارها و روش ها به صورتی اساسی و بنیادین صورت گیرد. ممكن نیست با مبانی فكری و سازوكارهایی كه خود مسبب و عامل اصلی همه مشكلات جامعه بشری بوده اند، وضعیت را متحول و دنیای مطلوب را برپاكرد . اندیشه لیبرالیستی و سرمایه داری سلطه گر كه انسان را از اخلاق و آسمان جدا می كند، نه تنها سعادت را به ارمغان نمی آورد بلكه خود عامل بدبختی ها و از جمله جنگ ها و فقرها و محرومیت هاست.

همگان شاهد بودند كه چگونه ساختارهای یكسویه اقتصادی تحت اشراف جهت گیریهای سیاسی، منافع ملتها را به پای عده‌ای سرمایه دار بی اخلاق بر باد داد. این ساختارها نمی توانند اصلاح كننده اوضاع باشند.

ساختارهای سیاسی و اقتصادی- پس از جنگ جهانی دوم كه برآمده از نیات سلطه بر جهان هستند نتوانستند تامین كننده عدالت و امنیت پایدار باشند. حاكمانی كه قلب آنان به عشق انسانها نمی‌تپد و در وجود خود اندیشه عدالت را قربانی كرده‌اند هرگز نمی‌توانند صلح و دوستی را به بشر هدیه كنند. به لطف خدا همچنان كه ماركسیسم به تاریخ پیوست، سرمایه داریِ توسعه طلب نیز به تاریخ سپرده خواهد شد . زیرا بر اساس سنت الهی كه قرآن كریم از آن به مثابه یك اصل یاد می كند باطل چون كفِ رویِ آب رفتنی است و تنها آنچه به نفع جامعه بشری است ماندگار خواهد بود .

باید همگان مراقب باشند كه اهداف استعماری ، تبعیض آلود و غیر انسانی صرفاً با تغییر شعار و با بسته بندی های جدید دنبال نشود . جهان نیازمند تغییرات اساسی است و همه باید كمك و همكاری كنند كه این تغییرات در مسیر درست اتفاق بیفتد تا در پرتو آن هیچ كس و هیچ دولتی خود را مستثنی از تغییر و برتر از دیگران نشمارد و با ادعای رهبری جهانی، به دنبال تحمیل خود بر دیگران نباشد.

نكته سوم ؛

رمز و راز اصلی همه مشكلات جامعه جهانی، دورشدن عده ای از حاكمان از اخلاق، ارزش های انسانی و تعلیمات انبیاء الهی است. متاسفانه در بسیاری از مناسبات اصلی جهان، عشق و فداكاری برای نجات و سعادت دیگران و پافشاری بر عدالت و كرامت انسانی، جای خود را به خودخواهی، زیاده طلبیِ سیری‌ناپذیر و لذت‌جویی فردی بی انتها سپرده است. یكتاپرستی جای خود را به خودپرستی داده است برخی خود را به جای خدا نشانده اند و بدون كسب صلاحیت های انسانی اصرار دارند طرز تلقی و خواسته خود را برجهان تحمیل كنند. دروغ به جای راستی، دورویی به جای صداقت، خودخواهی بجای فداكاری نشسته است. فریبكاری در تعاملات، درایت و سیاستمداری نام گرفته است و چپاول ثروت دیگران به نام عمران و توسعه، اشغالِ سرزمین ملتها به نام اهدای آزادی و دموكراسی و سركوب ملتهای بی‌دفاع به نام دفاع از حقوق بشر رایج شده است.

دوستان و همكاران گرامی؛

حل مشكلات جهانی و برپایی عدالت و صلح جز با عزم عمومی و همراهی همه ملتها و دولت ها غیر ممكن است. دوران قطب بندی های ناشی از نظام سلطه و حكومت چند دولت معدود برجهان به پایان رسیده است.

امروز باید با یك تعهد جمعی، در برابر وضع موجود قیام كنیم، تغییر و تحول را جدی بگیریم و در یك مشاركت و مجاهدت عمومی تلاش كنیم تا همگی به ارزش های اخلاقی و انسانی و فطری رجعت نمائیم. پیامبران الهی و صالحان آمده اند تا حقیقت انسانی و مسئولیت های فردی و اجتماعی انسان را در برابرش قرار دهند. پاكی، ایمان زلال به خدای یكتا و به حساب و كتاب اخروی و به اجرای عدالت در دوجهان، جستجوی سعادت حقیقی در سعادت دیگران و رفاه و امنیت در رفاه و امنیت دیگران، احترام به نوع انسان و تلاش برای توسعه محبت و مهر به جای كینه ورزی و خودخواهی و ترویج خدمت به دیگران به جای تسلط بر آنان در رأس تعلیمات انبیاء الهی از آدم تا نوح و از نوح تا ابراهیم و موسی و عیسی و رسول خاتم حضرت محمد صلوات الله و سلامهُ علیهم بوده است.

همه آنها آمده اند كاری كنند كه جنگ نباشد، تبعیض و فقر ریشه كن شود، جهل نابود گردد و خوشبختی بر تمام انسانها و جوامع حاكم شود. آنان بهترین هدایای الهی بر بشریتند.

اگر اندیشه انتظارِ حاكمیت خوبی ها و حكومت صالح، به اندیشه ای همگانی تبدیل شود و دست در دست هم برای سعادت كل جهان تلاش كنیم، آنگاه امید به اصلاح، واقعی‌تر و روزافزون می‌شود.

نكته چهارم؛

به نظر اینجانب چند دستور كار مهم پیش روی همه ماست و دبیركل و مجمع عمومی سازمان ملل می توانند بر اساس آن اقدامات لازم را برنامه ریزی كنند و در این مسیر پیشگام باشند؛

1- اصلاح ساختار سازمان ملل و تبدیل آن به یك سازمان روزآمد و كاملا مردمی، آزاد، عادل و موثر در مناسبات جهانی، اصلاح ساختار شورای امنیت، سلب امتیاز ویژه تبعیض آلود حق وتو، اعطای فوری و كامل حقوق مردم فلسطین با برگزاری همه‌پرسی آزاد و زمینه سازی زندگانی مسالمت آمیز مسلمانان و مسیحیان و یهودیان فلسطینی و قطع دخالت‌ها در امور عراق و افغانستان، مردم افریقا و امریكای لاتین و آسیا و اروپا.

حكومت باكفر باقی می ماند اما با ظلم هرگز، این كلام پیامبر الهی حضرت محمد(ص) است. ظلم و نقض حقوق انسانها، در فلسطین نظیر استمرار آواره كردن عده دیگری از صاحبان اصلی سرزمین فلسطین كه در بیت‌المقدس ساكن بودند و تخریب منازل توسط اشغالگران قدس، و در افغانستان و پاكستان از طریق بمبارانهای هوایی، و در زندان گوانتامو كه متأسفانه هنوز تعطیل نشده است و زندانهای مخفی در اروپا، ادامه دارد.

ادامه وضع حاضر، موجب تشدید كدورت ها و خشونتها می شود. باید جلوی ظلم و تجاوز گرفته شود. متأسفانه گزارشات رسمی مربوط به اقدامات رژیم صهیونیستی در نوار غزه به طور كامل منتشر نشده است. دبیركل محترم و سازمان ملل در این موارد وظایف سنگینی بر دوش دارند كه باید دنبال شود. جامعه جهانی بی صبرانه منتظر مجازات عادلانه متجاوزان به غزه و قاتلان مردم بی دفاع آن است.

2 - اصلاح ساختارهای اقتصادی و برپایی مناسبات اقتصادی اخلاقی و انسانی در جهان كه در خدمت كمال انسانها و مبتنی بر عدالت واقعی باشد. مناسبات اقتصادی كه استعداد و توان ملتها را شكوفا كند و رفاه را به همگان هدیه و زندگی نسلهای آینده را نیز تضمین نماید.

3- اصلاح مناسبات سیاسی بین المللی، بنانهادن روابط برپایه صلح و دوستی پایدار، ریشه كنی مسابقات تسلیحاتی و سیاسی خانمان‌برانداز و خلع سلاح اتمی، شیمیایی و بیولوژیكی و زمینه سازی برای استفاده همگانی از فنآوریهای پیشرفته و صلح آمیز در جهت پیشرفت بشری

4-اصلاح ساختارهای فرهنگی، احترام به آداب و سنتهای بومی ملتها، ترویج اخلاق و معنویت و تقویت اركان خانواده گرم، پایدار و خوشبخت به عنوان ستون فقرات جامعه سعادتمند.

5-اهتمام عمومی به صیانت از محیط زیستِ انسانی و رعایت قوانین و مقررات جهانی جهت جلوگیری از انهدام ذخایر تجدید ناپذیر طبیعت


نكته پنجم؛

اكنون كه ملت ایران با پشت سرگذاشتن انتخاباتی بسیار با شكوه و كاملاً آزاد فصل نوینی را برای شكوفایی ملی و تعاملات گسترده‌تر جهانی رقم زده اند و با رأی قاطع، بار سنگین مسئولیت را بر دوش اینجانب نهاده‌اند اعلام می كنم كه ملت بزرگ و تمدن ساز و نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان یكی از مردمی ترین حكومتهای مترقی جهان آماده‌اند تا با استفاده از همه ظرفیت های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی خود و برپایه راه حل‌های انسانی در یك برنامه عادلانه و احترام آمیز جمعی، برای رفع نگرانیها و چالش های جامعه بشری مشاركت فعال و تاثیر گذار داشته باشد.

ملت فرهنگ‌ساز ایران خود از بزرگترین قربانیان تروریسم كور بوده و در دهه اول انقلاب سی ساله خود گسترده ترین هجوم نظامی تجاوز كارانه به سرزمین خود را مظلومانه دفع كرده است. ملت ما همواره مورد بغض و بی مهری كسانی قرار گرفته است كه روزی با همه توان از تجاوز صدام به خاكش و استفاده صدام از سلاح شیمیایی، حمایت كردند و روزی دیگر به بهانه دفع شر همان صدام، به عراق لشگركشی كردند. امروز این ملت خواستار برپایی دنیایی پر از زیبایی و مهرورزی برای آحاد ملتها و انسانهاست و اعلام می نماید كه ضمن دفاع قدرتمندانه از حقوق مشروع و قانونی خود، پاسدار صلح و امنیت پایدار برای همه ملتها بر اساس عدالت، معنویت و كرامت انسانی است.

ملت ما آماده است برای تحقق این اهداف همه دستهایی را كه با صداقت دراز می شوند به گرمی بفشارد . هیچ ملتی در طی مسیر كمال، خود را بی نیاز از تغییر و اصلاح نمی داند؛ ما نیز از تغییرات واقعی و انسانی استقبال می‌كنیم و آماده مشاركت فعال در اصلاحات بنیادینِ جهانی هستیم.

بر همین اساس تاكید می نماید كه:

تنها راه نجات، برگشت به توحید و عدالت است و این بزرگترین امید و فرصت در همه عصرها و نسلهاست. بدون ایمان به خداوند و تعهد به اجرای عدالت و مقابله با بی عدالتی و تبعیض، نظامِ عالم، سامان پیدا نخواهد كرد.

انسان محور نظام هستی است. وجه ممتاز انسان، انسانیت اوست. همان حقیقتی كه خواستار عدالت، پاكی و عشق و علم و همه كمالات دیگر است. این ارزشهای انسانی باید حمایت و فرصت دست یابی به آنها، برای آحاد انسانها فراهم شود. حذف هر یك از آنها حذف بُعدی از ابعاد انسانی است. اینها عناصر مشتركی است كه همه جوامع بشری را به هم پیوند می زند و اساس صلح و امنیت و دوستی را تشكیل میدهند.

ادیان الهی به همه ابعاد زندگی بشر از جمله خداپرستی، اخلاق، عدالت، مبارزه با ظلم، كوشش برای برقراری حكومت های عادل و صالح توجه كرده اند. حضرت ابراهیم منادی توحید در برابر نمرود، حضرت موسی علیهماالسلام در برابر فرعون و حضرت عیسی و حضرت محمد صلوات اله و سلامه علیهم در برابر ظالمان زمان خود ایستادند تا آنجا كه تهدید به مرگ شدند و از سرزمین خود آواره گشتند.

بدون ایستادگی و اعتراض، بی عدالتی ها از جهان برچیده نخواهد شد.

نكته ششم؛

همكاران و دوستان عزیز؛

جهان در حال تغییر و تحول است. سرنوشت وعده داده شده الهی برای بشر، برپایی حیات طیبه انسانی است. دورانی خواهد آمد كه عدالت همه‌گیر و جهان شمول می شود و تك تك انسانها محترم و عزیز شمرده می شوند. آنگاه است كه راه كمال معنوی انسان گشوده و سیر او به سوی خدایی شدن و تجلی اسماء الهی محقق می شود. انسان باید به نقطه ای برسد كه نماد "علم و حكمت "، "رحمت و رأفت "، "قسط و عدالت " ، "قدرت و خلاقیت " و "بخشش و لطف " خداوند باشد.

اینها همه در سایه حاكمیت انسان كامل، آخرین ذخیره خداوند، فرزندی از نسل پیامبر گرامی اسلام یعنی حضرت مهدی (علیه السلام) محقق خواهد شد كه خواهد آمد و حضرت مسیح ابن مریم (علیهما السلام ) و انسانهای صالح دیگر نیز او را در این ماموریت بزرگ جهانی همراهی خواهند فرمود و این همان اندیشه انتظار است. انتظار حاكمیت خوبی ها و حكومت صالح كه اندیشه جهانی و فطری و مایه امید ملتها به اصلاح جهان است.

آنها خواهند آمد و با كمك انسانهای مومن و صالح همه آرزوهای تاریخی بشر برای آزادی ، كمال، رشد ، امنیت و آرامش ، صلح و زیبایی را به همراه خواهند آورد. خواهند آمد تا بساط جنگ و تجاوز را برچینند و همه علم و معنویت و دوستی را به جهان هدیه كنند.

آری آری آینده روشن بشریت در راه است.

دوستان، بیایید در انتظار آن دوران زیبا و در تعهدی جمعی، سهمی مناسب در فراهم كردن بستر ها و مقدمات برای ساختن این آینده برعهده بگیریم.

زنده باد عشق و معنویت، زنده باد صلح و امنیت، زنده باد عدالت و آزادی

والسلام علیكم و رحمه الله و بركاتهمنبع :وبلاگ بوعلی سینا