تبلیغات
مخزن المعارف و اللطائف - آنفولانزای نوع A
دوشنبه دوم آذر 1388

آنفولانزای نوع A

   نوشته شده توسط: مسعود    نوع مطلب :متفرقه ،

- ویروس H1N1 چیست؟
این ویروس از آنفولانزای تیپ A می باشد كه اولین بار در سال 1918 میلادی در آمریكا شناخته شد و پس از یك دوره طولانی در آوریل 2009 (سال جاری) مجدداً این بیماری به نام Swine flu یا آنفولانزای خوكی با شكل، قدرت و توانایی بیماریزایی متفاوت از گذشته در ایالات كالیفرنیای جنوبی از كشور آمریكا گزارش گردید و پس از آن به سرعت كشورهای مكزیك، كانادا و كشورهای اروپایی نیز مواردی از ابتلا به این بیماری را گزارش نمودند. اگر چه Swine flu آنفولانزای خوكی نام گرفته، اما این به آن معنی نیست كه این بیماری از خوك به انسان انتقال می یابد بلكه در آزمایشات بعمل آمده از این ویروس مشخص شده كه تعدادی از ژن های آن شبیه به آنفولانزای ویروسی می باشد كه در خوك های شمال آمریكا یافته اند. در عین حال بدلیل شباهت بروز این آنفولانزا در خوك های اروپا و آسیا و مرغان و انسان ها، دانشمندان آنرا یك آنفولانزای ویروسی چهارگانه نام نهاده اند.
قدرت بیماری زایی این ویروس 3 برابر ویروس آنفولانزای معمولی بوده و بیشترین شیوع آن در فصل سرد می باشد. انتقال آن از انسان به انسان می باشد (نه حیوان به انسان) معمولاً قسمت فوقانی سیستم تنفسی را درگیر می نماید و تنها در 1 تا 2 درصد می تواند منجر به مرگ شود كه دلایل آن ذكر خواهد شد.


بنا بر گزارش WHO (سازمان بهداشت جهانی) و CDC این بیماری در مرحله پاندمیك یعنی همه گیری جهانی می باشد و بیماری در فاز 6 می باشد. این بدان معنی است كه جهان و تمام قاره ها در راه این بیماری طی ماه های آینده می باشند و این بیماری همه كشورها را طی خواهد نمود و هیچ كشوری از این بیماری در امان نخواهد بود. در حال حاضر 90 كشور جهان و 7 كشور همسایه ایران و همچنین كشور ما که از یك نوجوان 16 ساله ایرانی الاصل مقیم آمریكا كه وارد ایران شده , این بیماری را گزارش نموده اند. خوشبختنانه 72 نقطه از كشور ایران به عنوان مراكز مبارزه با این بیماری با امكانات كامل و مناسب جهت تشخیص و درمان آماده و مهیا برای خدمات رسانی می باشند كه به واسطه فعالیت همه مراكز بهداشتی و درمانی هیچ نگرانی از این موضوع در کشور وجود ندارد. اما در مبارزه با این ویروس نو ظهور آشنایی و آگاهی از این بیماری فرصت بیشتری به ما در حفظ سلامتی فردی، خانوادگی و اجتماعی خواهد داد و باید بدانیم شرط لازم پیشگیری دانستن و عمل كردن به دانستنی هاست و به همین دلیل با هم از این بیماری می خوانیم تا سالم، مطمئن و شاد زندگی كنیم.

-3نشانه ها و علامت بیماری انفولانزای خوکی چیست؟
علائم این بیماری مشابه آنفولانزای فصلی همانند تب، سرفه، گلودرد، آب ریزش بینی، كوفتگی و درد بدن، سر درد، لرز و خستگی و در موارد مشخص اسهال، تهوع و استفراغ می باشد و در مواردی ممكن است این بیماری ویروسی پیشرفت نموده و ایجاد عفونت های شدید ریوی، گوشی و سینوسی نماید.
آخرین اطلاعات اظهار می كند که انتقال این بیماری از انسان به انسان از طریق سرفه، عطسه، تخلیه ترشحات بینی و دهان می باشد. كه ویروس می تواند حداكثر تا فاصله 1.5 متری از طریق سرفه یا عطسه منتقل شود. اما راه دیگر انتقال تماس دست ها، با محیط آلوده به ویروس است. مانند دستگیره درب ها و یا وسایلی كه بطور عمومی و مشترك استفاده می شود. دست تماس یافته با محیط آلوده به ویروس موجب انتقال ان از طریق دست آلوده شده به بینی و دهان و یا چشم می شود
بیشتر مبتلایان به غیر از 4 گروه در خطر(كودكان زیر 5 سال، سالمندان بالای 64 سال، خانم های باردار و افراد با بیماری زمینه ای) با استراحت در منزل و دوری در تماس با افراد و استفاده از داروهای ضد ویروس به راحتی درمان می شود. اما اگر علایم زیر در كودكان بروز نمود حتماً نیازمند انتقال به بیمارستان می باشند.
و در بزرگسالان
اطلاعات بر این باور است كه شخص یك روز پس از ابتلا به این ویروس دچار علایم می شود یعنی این ویروس پس از ابتلای شخص در روز اول هیچگونه علایمی ندارد و اصطلاحاً دوره نهفته آن یك روز است اما دوره بیماری در افراد با مكانیزم دفاعی نرمال و طبیعی 7 روز می باشد. ولی این دوره در كودكان، افراد مسن و خانم های باردار و افردا با بیماری های دیگر متفاوت و طولانی تر می باشد. بنابراین طی این مدت( 7 روز ) شخص بیمار منبع انتقال بیماری به افراد دیگر نیز می باشد.