تبلیغات
مخزن المعارف و اللطائف - دریاچه گهر
سه شنبه هفتم مهر 1388

دریاچه گهر

   نوشته شده توسط: مسعود    نوع مطلب :ایرانشناسی و تاریخ ایران و جهان ،

 

دریاچه گَهَر در میان رشته کوه اشترانکوه (در رشته کوههای زاگرس) در استان لرستان واقع است.( بدلیل اینکه این دریاچه در منطقه حفاظت شده اشترانکوه قرار دارد میتوان این دریاچه را متعلق به هر سه شهرستان ‌‌دورود ، ازنا و الیگودرز دانست ولی نزدیکترین شهرستان به این دریاچه(از لحاظ جغرافیائی) شهرستان ازنا می باشد و ساده ترین و راحت ترین راه برای رفتن به این دریاچه از مسیر شهرستان دورود است ) ارتفاع آن از سطح دریا ۲۳۶۰ متر است. این دریاچه که به نگین اشترانکوه معروف است یکی از زیباترین دریاچه‌های طبیعی ایران به شمار می‌رود.

این دریاچه از لحاظ زیست بوم و محیط طبیعی اهمیت زیادی دارد و به علت نداشتن راه ماشین رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده است.

دسترسی به این دریاچه از طریق شهر دورود امکان‌پذیر و آسانتر است. از راه ازنا نیز می‌توان به این دریاچه سفر کرد. مسیری که از ازنا به گهر می‌رسد زیباتر ولی مشکل‌تر است. کوهنوردانی که به قله‌های اشترانکوه صعود می‌کنند معمولاً برای رسیدن به گهر از مسیر آبادی تیان حرکت می‌کنند. برای رفتن از مسیر تیان می‌توان از راه‌آهن تهران-خرمشهر استفاده کرد و در ایستگاه دربند بعد از ایستگاه ازنا از قطار پیاده شد.

گهر یکى از زیباترین دریاچه‌هاى ایران است که با حدود یک و نیم کیلومتر طول و ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر عرض و ۴ تا ۲۸ متر عمق در ۵ کیلومتری شهرستان ازنا با ارتفاع ۲۳۶۰ متر از سطح دریا در میان منطقه حفاظت شده «اشترانکوه» واقع شده است. طبیعت این منطقه به خصوص در بهار و تابستان بسیار زیبا است. گهر به احتمال زیاد در اثر وقوع زمین لرزه‌ای بزرگ به وجود آمده است. این دریاچه بر روى گسل اصلى امروزى زاگرس قرار دارد. بنابراین احتمالاً در اثر جنبش گسل دورود و رویداد یک زمین لغزش- سنگ ریزش تشکیل شده است.

دریاچهٔ گهر زیستگاه مناسبى براى آبزیان و دیگر حیوانات وحشى است که ساحل آن به جز قسمت مدخل دریاچه (ضلع غربی) و قسمت مقابل‌اش (ضلع شرقی) که ساحلى ماسه‌اى دارد و برای شنا مناسب است در سایر نقاط داراى ساحلى صخره‌اى است که براى شنا مناسب نیست. در قسمت پایین دریاچه، جنگلى انبوه وجود دارد که در شرف نابودى است. در قسمت بالاى آن نیز جنگلى انبوه وجود دارد که این جنگل هم در معرض خطر نابودی است. از قسمت بالا، جوى آبى به دریاچه می‌ریزد که ادامه آن به دریاچه‌اى دیگر منتهى می‌شود. با حدود ۴۰ دقیقه پیاده روى می‌شود به این دریاچه (گهر دوم یا گهر پایین) رسید که یکى از زیباترین پدیده‌های طبیعى است. عمق آن کم است و ماهیان کف دریاچه را با کمى دقت می‌شود به خوبى دید. منطقه حفاظت شده اشترانکوه علاوه بر دریاچهٔ گهر، تونل برفى کمندان، پریزکوه، چشمه وقت ساعت و دره اسپر را نیز شامل می‌شود. این منطقه ۹۸ هزار هکتار وسعت دارد و یکى از مهم‌ترین منابع طبیعى ایران به شمار می‌آید.تیر و مرداد بهترین زمان سفر به این دریاچه است. با توجه به گستردگى منطقه و دیدنی‌هاى بی‌شمار آن برنامه سفر باید دست کم سه روزه باشد. یکی از دره‌های بسیار زیبا اطراف دریاچه گهر به دره نگار معروف است که پوشیده از شقایق های رنگی و لاله واژگون است. منطقه حفاظت شده اشترانکوه در شهرستانهای دورود ، ازنا و الیگودرز واقع شده است . فاصله گهر تا شهرستان دورود ۳۰ کیلومتر تا شهرستان ازنا ۵ کیلومتر و تا شهرستان الیگودرز ۲۵ کیلومتر است .  

منبع: www.fa.wikipedia.org